صفحه اصلی / تجربه ها / جاسوس شوروی در ایران چگونه عاشق شد ؟!

جاسوس شوروی در ایران چگونه عاشق شد ؟!

پس از نمایش فیلم تهران -۱۹۴۳ در یکی از شبکه های تلویزیونی روسیه که به زندگی و عملکرد زوج جاسوس شوروی در ایران در سال مزبور می پردازد، روزنامه روسی «ایزوسیتیا»، مصاحبه ای را با این زوج کهن سال روسی ترتیب داده و برخی نکات از زندگی شخصی آنان در ایران را بازگو کرده است.

به گزارش بیر دانا، فیلم مورد اشاره به مناسبات ۸۵مین سالگرد تولد «گوهر لوونوونا» تهیه شده است. این فیلم عملیات جاسوسان شوروی در تهران که با عملکرد موفقیت آمیز خود مانع ترور استالین، روزولت و چرچیل در کنفرانس تهران شدند را به تصویر کشیده شده است

گئورگ وارطانیان همسر لوونوونا و جاسوس شوروی در ایران، در مصاحبه مطبوعاتی فوق الذکر، نحوه آشنایی خود با همسرش را اینگونه تشریح کرد: «برادر او جزء گروه ۷ نفره من بود (وارطانیان رئیس گروه « اسب سواران » بود که اعضای آن از گروهک های ضد فاشیستی ایرانی جذب شده بودند). وقتی ما با هم آشنا شدیم، گوهر ۱۳ سال داشت. او در همان زمان به من با نگاه خاص می نگرید و در سن ۱۶ سالگی اش من او را جذب کار کردم چون در او کیفیت مورد نیاز را دیدم.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یک جاسوس زن چه خصوصیاتی باید داشته باشد، گفته است: «دقیقاً مثل مرد، باید شجاع و وطن پرست باشد. من چنین افرادی را انتخاب می کردم. کم کم دوستی ما به عشق تبدیل شد و در سال ۱۹۴۶ در تهران ازدواج کردیم. در ماه ژوئن امسال ۶۵مین سالگرد ازدواجمان خواهد بود.»

وارطانیان در ادامه از رازی پرده برداری کرده مبنی بر اینکه چندین بار، تحت عناوین مختلف با همسرش ازدواج کرده است. وی در ادامه خاطرنشان کرده است که از این کار خسته نشده چرا که مراسم ازدواج همیشه برایش جذاب بوده است.

وی در ادامه از عملیات سال ۱۹۴۳ صحبت کرده و خاطرنشان کرده است که با توجه به اینکه وی در آن سال تنها ۱۹ سال داشته، هیچ کس فکر نمی کرده که موفق به انجام چنین حرکت تاریخ سازی شده باشد.

به گزارش بیر دانا، در سال ۱۹۴۳ و در زمانی که ایران در اشغال کشورهای متفقین در جنگ جهانی دوم بود کنفرانسی در تهران با شرکت فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر انگلستان و مارشال استالین از اتحاد جماهیر شوروی از ۲۸ نوامبر تا یکم دسامبر ۱۹۴۳ در تهران برگزار شد. اعلامیه مشترک این کنفرانس حاکی از آن بود که سه دولت نقشه‎های خود را برای نابودی نیروهای آلمان هماهنگ کرده و حدود و وقت عملیات علیه آلمان را از شرق  و جنوب معین کردند.

وارطانیان در این گفتگو گفته است که قرار بود در حین برگزاری این کنفرانس، استالین، روزولت و چرچیل ترور شوند اما تیم جاسوسان شوروری که خود نیز عضوی از این تیم بود، مانع تحقق این ترور می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code