صفحه اصلی / شیعه پژوهی / ثواب زيارت شاه عبدالعظيم (ع)

ثواب زيارت شاه عبدالعظيم (ع)

hadis 1

چرا زيارت شاه عبدالعظيم مساوي يا بيشتر از زيارت امام حسين ع است؟
پاسخ: در برخي روايات، زيارت قبر ايشان «همانند زيارت قبر امام حسين » دانسته شده است.[1]همچنين با توجه به جستجوي انجام شده مي توان گفت: در هيچ روايتي نيامده كه ثواب زيارت قبر ايشان بالاتر از زيارت قبر امام حسين عليه السلام است.
بر اساس آنچه در زيارت نامه عبدالعظيم حسني ع نقل شده است ، اميد برابري ثواب زيارت ايشان با زيارت اباعبدالله الحسين ع وجود دارد (السّلامُ عَلَيْكَ يا مَنْ بِزِيارَتِهِ ثَوابُ زِيارَةِ سَيّدِ الْشّهَدآءِ يُرْتَجى[2]‏). محدث قمي در توصيف شخصيت عبدالعظيم حسني مي فرمايد: علو مقام و جلالت شان آن حضرت اظهر من الشمس است. آن جناب بعلاوه آنكه از دودمان حضرت خاتم النبيين است از بزرگان محدثين و راويان شيعه و اعاظم علما و زاهدان و عباد صالح خداست صاحب ورع و تقوا و از اصحاب حضرت جواد و حضرت هادي عليهما السلام است و نهايت توسل و انقطاع به خدمت ايشان داشته و احاديث فراوان از ايشان روايت كرده است.
امام از فرصت های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می برد. مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه های گوناگون انجام پذیرفت که طی آنها با استدلال های متین و استوار، پوچی عقاید آنها و برتری اسلام ثابت می شد.
همچنین در حوزه فقه و احکام نیز توسط ایشان فعالیت زیادی صورت گرفت، به صورتی که شاهراههای جدیدی در این بستر گشوده شد که تاکنون نیز به راه خود ادامه داده است.
بدین ترتیب، شرایطی مناسب پیش آمد و معارف اسلامی بیش از هر وقت دیگر از طریق الهی خود منتشر گشت، به صورتی که بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه ها از امام صادق نقل گردیده و مذهب تشیع به نام مذهب جعفری و فقه تشیع به نام فقه جعفری خوانده می شود.

عنوان روشنایی

مطالعه مطالب روشنایی توسط شما باعث افتخار ماست. لطفاً با نظرهای ارزشمند خود ، ما رو در بارور کردن وب سایت روشنایی یاری کنید. با تشکرسید محمود رسولی

به سفارش مدیر روشنایی

امیر اسماعیلی: راهپیمایی 22 بهمن بزرگترین قدرت‌نمایی مردم‌سالاری جمهوری اسلامی در منطقه است

به گزارش روشنایی، امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) در جمع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code