صفحه اصلی / تجربه ها / اسنودن: جاسوس آموزش دیده سیا بودم

اسنودن: جاسوس آموزش دیده سیا بودم

ادوارد اسنودنˈ افشاگر اطلاعات سری سازمان های جاسوسی آمریکا، در واکنش به تلاش هایی که او را هکر معمولی جلوه دهند، گفت: سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(سیا) او را برای اجرای ماموریت های جاسوسی در خارج از این کشور آموزش داده بود

ˈادوارد اسنودنˈ افشاگر اطلاعات سری سازمان های جاسوسی آمریکا، در واکنش به تلاش هایی که او را هکر معمولی جلوه دهند، گفت: سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(سیا) او را برای اجرای ماموریت های جاسوسی در خارج از این کشور آموزش داده بود.

به گزارش ایرنا اسنودن درنخستین مصاحبه اش با یک رسانه آمریکایی که هفته قبل در مسکو انجام شد، به شبکه تلویزیونی ˈان بی سی نیوزˈ افزود: علاوه بر فراگیری آموزش های جاسوسی سیا، به مقامات رده بالای دولت آمریکا هم در حوزه های تخصصی و فنی مشاوره داده است.
وی دراین مصاحبه که متن کامل آن امروز(چهارشنبه) پخش می شود، افزود: من به عنوان یک جاسوس تعلیم دیده سیا با هویتی جعلی برای انجام کارهای صرفا جاسوسی در خارج از آمریکا زندگی و فعالیت می کردم.

این افشاگر برنامه های جاسوسی سیا و ˈآژانس امنیت ملیˈآمریکا موسوم به NSA، همچنین با بیان این که یک کارشناس فنی(درامورجاسوسی) است و به تنهایی کار می کند، افزود: توسعه منابع و یافتن روش هایی برای تامین امنیت اطلاعات و افراد در اغلب مکان های خطرناک در سراسر جهان از جمله کارهای وی بود.

به گزارش ان.بی.سی نیوز، از سال گذشته که اسنودن شروع به افشاگری درباره برنامه های گسترده و جهانی سیستم های جاسوسی آمریکا کرد، واشنگتن درصدد بر آمد که او را به عنوان یک هکر معمولی جلوه دهد، به طوری که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا هم در ژوئن سال گذشته به خبرنگاران گفت که یک هواپیمای جت را برای بازداشت یک هکر 29 ساله ارسال نمی کند.

اسنودن در پی افشای جاسوسی گسترده از صدها میلیون شهروند آمریکایی و غیر آمریکایی در خارج از مرزهای این کشور، به هنگ کنگ گریخت و پس از ابطال گذرنامه آمریکایی اش از سوی واشنگتن، پس از چندین هفته سرگردانی در فرودگاه مسکو، سرانجام به مدت یک سال به طور موقت به روسیه پناهنده شد.

اسنودن در افشاگری های خود از برنامه جاسوسی سازمان های اطلاعاتی آمریکا شامل برنامه ˈپریزمˈ خبر داد که از جمله به شنود مکالمات تلفنی و پست الکترونیکی رهبران کشورهای دوست و متحد آمریکا همچون، برزیل، مکزیک، آلمان، فرانسه ، ایتالیا ، ژاپن و دیگر کشورها اشاره دارد.

یک دیدگاه

  1. امریکا برای رسیدن به منافع ش هر کاری میکنه مهم نیس اون کار چی باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code